ילדים ובני נוער הם העתיד שלנו, הדרך בה הם גדלים ומתפתחים מעצבת את אישיותם הבוגרת. המחלקה לשירותים חברתיים במועצה פועלת לאיתור ילדים ובני נוער הנמצאים במצבי סיכון, בשיתוף פעולה עם המשפחה וגורמים רלוונטים, בניסיון לקדם את מצבם.

במחלקה פועל צוות לילד ונוער אשר מטרתו פיתוח ובניית תוכניות טיפוליות בקהילה בהתאם לצרכים המשתנים ולמדיניות משרד הרווחה : "עם הפנים לקהילה".

תחומי הטיפול

חוק הנוער טיפול והשגחה  

הגנה על ילדים ובני נוער המצויים בסכנה הנגרמת על-ידי האחראים עליהם או עקב סיכון עצמי גבוה. עו"ס לחוק הנוער טיפול והשגחה הינו עובד סוציאלי אשר החוק הקנה לו סמכויות התערבות על-פי דין בכדי לשמור על הקטין, להגן ולדאוג לשלומו. במחלקה עו"ס לחוק הנוער.

ועדה לטיפול בנפגעי עבירות מין

במסגרת החוק לטיפול בילדים נפגעי עבירה (עבירת מין) מממנת המדינה טיפול והדרכה הורית עבור ילדים שנפגעו. כמו כן המחלקה מקצה משאבים לטובת טיפול בילדים התוקפים. כל המקרים נידונים בוועדה אשר בודקת התקדמות הטיפול.

אוכלוסיית היעד: גילאים 0-18.

למי פונים: 

איריס בן מובחר – עו"ס חוק הנוער
טל'- 04-6919843
מייל- irisb@mrg.org.il

מועדוניות אינטנסיביות – מסגרת חינוכית טיפולית

במועצה האזורית מרום הגליל קיימות שתי מועדוניות אינטנסיביות במתחם המועצה. המועדוניות נותנות מענה ל- 15 ילדים (כל אחת) בגילאים 6-12 ופועלת חמישה ימים בשבוע, חמש שעות בכל יום. הילדים מגיעים לאחר סיום הלימודים ושוהים במועדונית עד השעה 18:00 בערב.

במסגרת המועדונית הילדים מקבלים טיפול אישי וקבוצתי להעצמה רגשית , שיפור קשריהם החברתיים והמשפחתיים, העשרה לימודית חברתית (כגון: חוג אקולוגיה להגברת מודעות סביבתית, חוג אפייה, תיאטרון בובות, פעילויות סביב חגים, יצירה וכד'), סיוע בהכנת שיעורי בית וארוחה חמה. כמו כן נעשות במועדונית פעילויות לשיפור הקשר בין הילדים להוריהם ע"י פעילויות משותפות וכן הדרכת הורים.צוות המועדוניות הינו צוות מקצועי אשר כולל עובדת סוציאלית , מדריך/ה ראשי,אם בית ובת שירות לאומי.

אוכלוסיית יעד- ילדים בסיכון בכיתות א'-ו'.

למי פונים- לעו"ס בישוב.

מועדוניות היישוביות

מענה חברתי חינוכי לילדי הישוב, פעילה פעמיים בשבוע למשך שלוש שעות (כל פעם). השירות ניתן ל-15 ילדים.
כיום פועלות שתי מועדוניות אחת בעין אל אסד והשנייה בישוב בר- יוחאי.

אוכלוסיית יעד: כיתות א'-ו'.

למי פונים-
עו"ס שרה סייג, טל'. 046919846.
עו"ס סמאח בראזי, טל'. 046919847

ועדת תכנון טיפול והערכה

הוועדה מתקיימת לאורך השנה ומהוות מסגרת לדיון בין שירותי ורב מקצועי בעניינם של קטינים ומשפחותיהם.
הועדות מתכנסות לצורך אבחון וקבלת החלטות לגבי תוכנית טיפול בילדים הזקוקים להתערבות אינטנסיבית של שרותי הרווחה.

אוכלוסיית יעד: גילאים לידה- 18.

למי פונים: לעו"ס המטפל בישוב.

חוק פעוטות בסיכון:

הוועדה לפעוטות בסיכון בוחנת את הזכאות לסידור פעוטות במסגרת מעון יום בכדי להבטיח את התפתחותם התקינה. ההחלטה על הזכות למעון נקבעת על-ידי ועדה שחבריה מוגדרים בחוק, כמו כן החוק מגדיר את המצבים בהם נחשב הפעוט בסיכון.

אוכלוסיית יעד – גילאים לידה- 3 , פעוטות לאמהות עובדות או לא עובדות המופנות על-ידי שירותי הרווחה.

למי פונים- לעו"ס המטפל בישוב.

עו"ס נערות

איתור הנערות הזקוקות לסיוע בסביבתן הטבעית , קשר עם גורמים מטפלים במחלקה, ושירותים אחרים בקהילה. כמו כן יצירת קשר עם אוכלוסיית נערות הנתקלות בקשיים אישיים ,לימודיים או משפחתיים ומתן ייעוץ הכוונה וטיפול בהתאם.

העבודה כוללת קשר טיפול פרטני לנערות או קבוצתי, טיפול בסביבת הנערה –משפחה, בתי ספר, מקומות עבודה, שירותים רפואיים ומציאת מסגרות מתאימות.

אוכלוסיית יעד: גילאים 13-23 תושבות מרום הגליל.

למי פונים: עו"ס נערות איילת רחמים, טלפון- 04-6919854.

הבית החם לנערות:

מטרת התוכנית: מתן מענה לנערות לאחר שעות הלימודים, יצירת מסגרת חברתית תומכת בגישה טיפולית,העצמה אישית ,שיפור הדימוי העצמי בניית זהות אישית,למידת כישורי חיים,מניעת נשירה מביה"ס ותרומה לקהילה. בבית מתקיימות פעילויות העשרה לשעות הפנאי, סדנאות שונות, פעילות קיץ ושיחות עם אנשי מקצוע רלוונטים.

הבית פועל בשיתוף עם קרן רש"י וקרן ידידות.

אוכלוסיית היעד: נערות תושבות מרום הגליל בגילאים 13-18.

למי פונים: עו"ס נערות איילת רחמים, טל. 04-6919854

נוער וצעירים במצוקה

יצירת קשר ומפגשי טיפול פרטניים אישיים וקבוצתיים עם צעירים ובני נוער בשעות ובזמנים שלהם. תוך קיום דיאלוגים בנושאים חברתיים,כל זאת במטרה לרכוש את אמונם ולסייע להם בפתרון בעיותיהם.

אוכלוסיית יעד: גילאים 14-24.

למי פונים: עו"ס נוער וצעירים אורי קרת. טלפון- 04-6919884.

קפה נייד – צ'יקבל-

ניידת צ'יקבל מגיעה בשעות הערב והלילה למקום המפגש הטבעי של בני הנוער " הזולה" אחת לשבוע במספר ישובים. עם הגעתה של הניידת נשלפים השרפרפים , המחצלת, השולחן והקפה כבר גולש, באופן זה נוצרת האווירה המאפשרת שיחה בנושאים שונים ומגוונים המעסיקים את בני הנוער.

"הקפה הנייד" מהווה מקום בטוח המסייע למפעיל הפרוייקט ליצור קשרים בינאישיים בגובה העיניים בסביבתם הטבעית של בני הנוער תוך בניית מערכת יחסים המושתת על אמון וכבוד בין הרכז לנערים ולקבוצה.

פעילות ניידת צ'יקבל מתאפשרת הודות לתרומתם של הקרן לידידות ומשרד הרווחה.

אוכלוסיית יעד: 14-18 מהישובים בהן פועלת הניידת.

למי פונים: אורי קרת עו"ס נוער וצעירים. טלפון – 04-6919884.
מדריך- מר משה עמרם

מט"ל מרום גליל: מרכז טיפולי לנערים

טיפול באוכלוסיית בני נוער וצעירים במצבי סיכון למרכז בו מתקיימת לפעילות שוטפת, אבחון והערכת מצבם של בני הנוער תוך מתן שרותי, ייעוץ, טיפול פרטני  וקבוצתי, הבניית התערבות עם בני משפחה ובקהילה.

המרכז פועל יומיים בשבוע בימים ב',ד', בשעות הערב.

עו"ס אחראי מט"ל: מתן עמית.
טלפון- 04-6919884
מייל- iamataamit@gmail.com

מדריך: בן שאקיר – ben@mrg.org.il

יצירת קשר: 04-6919884.